Пригодном свечаношћу у болничкој великој сали за састанке, данас је обележен Дан Опште болнице Суботица и 182. годишњица постојања и рада ове установе секундарне здравствене заштите која пружа здравствене услуге највишег квалитета применом савремених дијагностичких и терапијских процедура и метода лечења, у складу са националном здравственом политиком. Овој свечаности, у оквиру које су истакнутим појединцима уручена признања за изузетан допринос у циљу унапређења рада, развоја и подизања угледа суботичке Опште болнице, присуствовали су и градоначелник Суботице Стеван Бакић, потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић и председник Скупштине града Суботице др Балинт Пастор.
Градоначелник Бакић је, обраћајући се присутнима, рекао да је данашња свечаност и прилика да, у име Града Суботице и лично име, изразима највећег поштовања лекарима, медицинским сестрама, техничарима и немедицинском особљу Опште болнице честита овај значајан датум и захвали на свему што су урадили и раде да грађанима пруже што је могуће квалитетнију, ефикаснију и безбеднију здравствену заштиту.
„Искористио бих и ову прилику да подсетим да су храброст и пожртвовање медицинског и немедицинског особља Болнице посебно дошли до изражаја током пандемије корона вируса. Често ризикујући своје животе како би спасили животе других, били су изузетно ангажовани, улагали надљудске напоре и предузимали све да се сачувају животи и здравље наших суграђана, као и бројних грађана из других општина који су медицинску помоћ потражили у суботичкој болници”, истакао је Бакић.
Подсетио је да је Општа болница Суботица значајна, стратешка установа секундарне здравствене заштите веома важна за Град Суботицу и комплетан регион, и истакао да је због тога неопходно да се у Болници што пре унапреде услови за рад запослених, и услови за смештај и лечење пацијената.
„Од 21. августа 2020. године, када сам изабран за градоначелника Суботице, једна од првих ствари којом сам се бавио био је пројекат реконструкције Опште болнице. Када председник Србије Александар Вучић у једном свом обраћању везаном за болнице у нашој земљи које су пред реконструкцијом није споменуо суботичку Општу болницу, то ми је био први сигнал да нешто није у реду. Заједно са градском менаџерком Загорком Панић убрзо сам, у Канцеларији за управљање јавним улагањима, сазнао да пројекат није код њих, да се налази у неколико канцеларија пројектанта који је за то био задужен и да би та документација требало да се комплетира. Проблем је решен, а да би се кренуло у реализацију те инвестиције Град Суботица је за ревизију пројекта реконструкције Опште болнице обезбедио 50 милиона динара”, истакао је Бакић.
Додао је да је радна површина Опште болнице око 35.000 квадратних метара и да ће се њена реконструкција радити у две фазе.
„Пројекат за грађевинску дозволу за прву фазу, која обухвата око 32.000 квадратних метара, је завршен, издата је грађевинска дозвола и пројекат је у Министарству за јавна улагања, док је за другу фазу радова, која обухвата око 3.000 квадратних метара, у току исходовање грађевинске дозволе. По мојим информацијама, све је у реду и чекамо одлуку о почетку реконструкције. Реконструкција Болнице је, иначе, требало да почне 1. септембра ове године, међутим десило се оно невреме које је, нажалост, разрушило многе градове и општине у нашој земљи где је наша држава морала интерветно да делује и санира штету насталу услед тог невремена”, казао је Бакић.
Навео је да је један од приоритета у његовом раду наредне године – почетак радова на реконструкцији Опште болнице Суботица.
„Општа болница Суботица је, познато је, у својој историји имала две велике грађевинске инвестиције, а то је 1897. године изградња старог дела павиљона болнице у Аустроугарској монархији и 1971. године изградњу највећих централних објеката. Од тог времена, па до данас, рађене су одређене реконструкције појединих одељења, али није било значајнијих инвестиција. Савремена опрема и техника која се континуирано улаже у ову установу, као што знате, захтева одговарајуће грађевинске конструкције и инсталације које су намењене за ову савремену опрему“, рекао је градоначелник Бакић.
Нагласио је да је председник Србије Александар Вучић у својим излагањима рекао да је један од четири главна стуба наше државе – здравство.
„Захваљујем се председнику Србије Александру Вучићу за све оно што ради на унапређењу здравства и здравствене заштите, као и Влади Србије, на челу са премијерком Аном Брнабић на свему што чине и за нашу земљу, и за наш град. Захваљујем се и Покрајинској влади, председнику Покрајинске владе Игору Мировићу и покрајинском секретару за здравство Зорану Гојковићу на подршци коју су до сада пружили на осавремењавању опреме и побољшању услова рада у Општој болници Суботица“, истакао је градоначелник Стеван Бакић.
Он је замолио медицинско и немедицинско особље Опште болнице да свој посао и даље обављају савесно, професионално и посвећено, а изразио је и уверење да ће у Болници и даље на првом месту бити пацијент и квалитетно и правовремено пружена здравствена заштита.
„Јако ми је важно да односи међу запосленима у Општој болници буду колегијални, људски, какви, уосталом, и доликују запосленима у овој установи. Верујем да ћете у скоријој будућности имати још боље услове за рад и да ће из Болнице и даље стизати лепе вести – попут оне о првој беби рођеној кроз програм Центра за репродуктивну медицину и вантелесну оплодњу Опште болнице у Суботици средином јула ове године“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.
Председник Скупштине града Суботице др Балинт Пастор је рекао да су и он, и његов син, рођени у Општој болници и да се у њој осећа као да је у својој кући.
„У име Скупштине града Суботице и лично име честитам вам Дан Опште болнице и желим да у будућности имате што мање посла и да га извршавате на тако професионалном нивоу на коме сте то чинили и до сада. Ми, политичари, покушавамо да вам нешто вратимо за оно што чините за све грађане Суботице и овог региона, а то радимо и кроз улагања, захваљујући средствима грађана Србије, без обзира да ли долазе са републичког, покрајинског или локалног нивоа, а то покушавамо да чинимо и на неке друге начине. Тако је ове године, примера ради, добитник једног од највећег признања града Суботице ’Про урбе’ овде присутни др Нандор Шељмеши, некадашњи директор ове установе и човек који је током четири деценије лечио много пацијената“, рекао је др Балинт Пастор.
Према његовим речима, нема много градова у Србији у којима се може рећи да имају болницу која постоји у континуитету од 1841. године, као и болницу коју је Суботица имала 1897. године када је изграђена тадашња болница „Марија Валерија“ која је са објектима и капелом посвећена Елизабети Арпадовић.
„Молим вас да будете поносни на ову установу. Још једном вам честитам рођендан и да ове бројке о броју лечених које су за сваку похвалу следеће године буду мање, ако је могуће“, истакао је др Балинт Пастор.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић је, између осталог, казао да су импресивни подаци приказани током презентације везане за успехе Опште болнице, да сваки успех, као и сваки човек, има своју прошлост, садашњост и будућност и да је Покрајинска влада у претходних неколико година издвојила скоро милијарду динара за потребе Опште болнице у Суботици.
„Не постоји ни једна савремена процедура која се у овој установи не ради, а која се ради у било којој другој болници у Србији. Када причамо о успеху и будућности, не би требало да заборавимо да нема успеха без труда, без напора, без пожртвовања, без заједништва. Зато је веома важно да на овом путу даљег успеха суботичке Болнице, здравственог система Војводине, здравственог система целе Србије будемо сложни и јединствени, јер то је једини услов да наставимо оно што у овом тренутку имамо 182 године“, поручио је Гојковић.
Вршилац дужности директора Опште болнице Суботица др Саша Џелебџић је рекао да у овој установи данас има 670 постеља и 1.186 запослених међу којима је, између осталог, 211 лекара, 113 специјалиста, пет фармацеута и 769 медицинских сестара.
„Током протеклих годину дана оставрили смо скоро 90.000 болничких дана, хоспиталозовано је 19.200 лица, извршено је 7.706 операција, направљено је 157.722 специјалистичка прегледа у Поликлиници, збринуто је 22.679 ургентних пацијената на ургентном одељењу, урађено је 13.110 ЦРТ прегледа и 4.206 прегледа магнетном резонанцом. Рођене су 1.294 бебе, а направили смо 1.753.947 лабораторијских услуга. Укупан број амбулантних услуга у који спадају и лабораторијске и све остале је 2.238.940 услуга. За ових годину дана, Покрајинска влада је преко Покрајинског секретаријата за здравство у опремање и капитално одржавање уложила више од 336 милиона динара, а 2022. године око 150 милиона динара. У средства која нам је Покрајински секретаријат за здравство определио ове године урачуната је и набавка новог апарата за магнетну резонанцу“, навео је др Саша Џелебџић.
Уз кратак филм о историјату и раду Опште болнице, на данашњој свечаности заслужнима за допринос унапређењу рада, развоја и подизања угледа Опште болнице Суботица додељене су две златне плакете и више повеља. Саша Џелебџић је златне плакете уручио градоначелнику Суботице Стевану Бакићу и покрајинском секретару за здравство Зорану Гојковићу.
Данашња свечаност у Општој болници Суботица почела је химном Републике Србије „Боже правде“ коју је извела женска вокална група „Мироносице“ из Суботице.